דרור בן עמי — פרפרים — ‏Memento Mori

שישי, 04.02.11 | שעה 11:00

דרור בן עמי — פרפרים — ‏Memento Moriדרור בן עמי — פרפרים — ‏Memento Moriדרור בן עמי — פרפרים — ‏Memento Moriדרור בן עמי — פרפרים — ‏Memento Mori








הטכניקה הפורמאלית בה משתמש דרור בן עמי בסדרה פרפרים היא פחם על נייר. למעשה הוא מקעקע קוים עם חרט חד על גבי נייר דק, לתוך החריצים מטביע סוגים שונים של פחם יבש ולבסוף משתמש בנייר זכוכית על מנת לחשוף את השכבות השונות. הטכניקה הכמעט אלימה הזו מנציחה את הודם של פרפרים שנקלעו לסבך קורי עכביש הנמצאים תמיד בסטודיו של האמן. שכן, סדרת הפרפרים היא עוד גלגול בהתבוננות ובתיאור של בן עמי את שולי החיים בסטודיו שלו. בהתחלה צייר את הקוץ באגרטל אחר כך את קורי העכביש שנטוו עליו ועכשיו את קורבנותיהם (את הקוץ וקוריו ניתן לראות בתערוכה רישומי זמן במוזיאון וילפריד בקיבוץ הזורע).

הסימטריות, הצבעוניות, החיות והעליזות, זריזות המעוף של פרפר שבא וחולף – דימוייו הילדותיים של הפרפר מוצגים באופן פרדוקסאלי בעבודותיו של דרור בן עמי. כאן הוא לוכד את הפרפרים ברגע שבין החיים והמוות כמו כנפי פרפרים המפוחלצים ומשופדים למסגרות נוי. כשמתקרבים רואים את הפרימה וההתפוררות של היופי המושלם והסימטרי וגם את פציעתו של הנייר עליו הם מצוירים.

הבחירה לצייר פרפרים בשחור לבן נובעת מהעובדה שבן עמי חש מאוד בנוח עם הפחם. הצבע לא מאפשר לו לחקור את המופנמות, העדינות, הטקסטורות והשבריריות של הכנף. את הצבעוניות וצורות הכנפיים הברוקיות העמוסות בפרטים הוא משיג דווקא בפשטות ובפרימיטיביות של השחור-לבן. התוצאה היא אנסמבל גדוש ומפורט אך מאופק ומלנכולי.
בסדרה נראה קו התפר בין החיים והמוות כמו במוזיאון לטבע עת אנו מסתכלים על פוחלצים. ההתבוננות על חי מת מעוררת תהייה אודות שבריריותם של החיים ומזכירה לנו את הלקח אודות ארעיותם כמו פרפר ענק מנפנף מנפנף וחולף (הייקו אנונימי).

נעילת התערוכה:01.03.11