דטל אאוראנד — נוכחות

שישי, 15.04.11 | שעה 12:00

דטל אאוראנד — נוכחותדטל אאוראנד — נוכחותדטל אאוראנד — נוכחותדטל אאוראנד — נוכחות


דטל אאוראנד חוזרת שוב מברלין לגלריה צדיק ובאמתחתה סדרה חדשה. את ההשראה לעבודותיה הנוכחיות קיבלה אואראנד מספר שרכשה בחנות ספרים עתיקים בירושלים אודות חבל לכיש ומהאמנית השוויצרית אמה קונץ.

נקודת המוצא של אאוראנד היא בדרך כלל נקודה על מפה וממנה היא טווה קוים, כתמים וצורות כדי לברוא עולם חדש. לאט לאט נפטרת אאוראנד מהמפה ונשארת עם צורות עולם צבעוניות מלאות סוד וקסם. הספר על חבל לכיש משנת 1970 הוא למעשה ספר סיכום סטטיסטי של אזור ההתיישבות בין הרי יהודה לקריית גת שהסוכנות יישבה בשנות החמישים. הספר מתאר בטבלאות ובמפות את סוג האוכלוסייה, הצמחייה, הנוף וצורות החיים האופייניות לחבל. הספר, הכתוב עברית הפך למעין כתב חידה לאאוראנד שאותו פתרה בעזרת פירוק והרכבה מחדש לכדי ציורי ענק כשהיא מושפעת מהאמנית השוויצרית אמה קונץ(1892-1963).

אמה קונץ יצרה כארבע מאות רישומים צבעוניים המתארים שדות אנרגיה קוסמית כחלק משיטת טיפול שהמציאה אך עומדים כאמנות בפני עצמה. קונץ יצרה על גבי ניירות רישום משובצים גדולים את הצורות שהיוו פשר לחידות גוף ונפש של מטופליה (המטופלים הראשונים היו חולי פוליו). אאוראנד שואלת מקונץ את הצבעוניות, והאורנמנטיקה ומשלימה את עבודתה בפיוט והדר. הצופה יכול לקרוא בעבודותיה את הקווים והצורות הסמויות מהעין בעולם מתוכנן ומוקפד כמפה ולהתרגש מצבעוניותו האופטימית ומההרמוניה השוררת בו. את המופשט בציור מעתיקה אאורנד גם לסרטיה הקצרים ולעבודותיה הפיסוליות. הרעיון מובע באמצעים דלים כמו קשיות, חוטים וקני סוף באמצעותם היא יוצרת קונסטרוקציות תלת מימדיות של עולם דמיוני ללא גבולות.

נעילת התערוכה: 15.05.11