אן רקובר — מעגלים

שישי, 26.02.10 | שעה 11:00

אן רקובר – חיה ויוצרת בשלוש השנים האחרונות במצפה רמון. סדרת הציורים העגולים שלה היא תוצר של השינוי שחל בחייה והמעבר למדבר. גילוי המרכז הגיאוגרפי והביוגראפי דוחף את רקובר לצייר את החיים בעיגול. לבצל, לכרוב, ללימון או לנוף, מרכז נפיץ שממנו בוקע הציור. לציור העגול שיווי משקל והרמוניה. מכל זווית שמסתכלים עליו או תולים אותו הוא נכון. שלא כמו במסגרות קונבנציונאליות המובילות את הצופה לתור אַחַר פרופורציות, עומק שדה, חדות ופרספקטיבה, המסגרת העגולה משוחררת מכל תלות.

רק לאחר שיצרה מספר רב של ציורים עגולים התוודעה רקובר למשמעות הציור העגול – המנדלה. המלה מנדלה לקוחה מסנסקריט ופירושה מעגל מקודש. המנדלה היא מבנה, מתווה או ציור שיש בהם נקודה מרכזית ומעגל. מבנה זה מייצג בתרבויות רבות את היקום.
זהו גם המבנה של המפץ הגדול – מרכז בעל צפיפות אינסופית שהתפרץ לכל הכיוונים, ואף המבנה של התפתחות העוּבָּר, המתחילה מתא אחד של ביצית מופרת ומבשילה לאדם שלם.
הפסיכולוג קארל יונג תאר את הנקודה המרכזית במנדלה כמסמלת את ה”עצמי” – הפונקציה בנפש האדם האחראית לאיגוד כל הכוחות השונים והמנוגדים בה וברוח זו אף טיפל.

בבחירתה לצייר טבע דומם כמו גם נוף בעיגול, מבטאת רקובר את הצורך שלה ושל הצופה באיזון, בחופש, באי תלות בחוקי האסתטיקה המקובלים. אלה והצבעים העזים, הכמעט לא טבעיים בהם היא משתמשת, מהווים קול אחר וייחודי באמנות העכשווית.

ב”זוהר” כתוב: “אין לך עיגול בעולם שאינו נעשה מתוך נקודה אחת העומדת באמצע… ונקודה זו העומדת באמצע נוטלת כל האור ומאירה לגוף ונאור הכול” (תשבי, כרך א: רמז)

נעילת התערוכה: 17.03.10